Osiedle Zodiak

forum mieszkańców osiedla "ZODIAK" - WROCŁAW


#16 2015-07-06 23:00:10

jadzia

Użytkownik

Zarejestrowany: 2015-07-01
Posty: 3

Re: Oddanie kluczy

Niby mamy dwa tygodnie od odbioru na zakwestionowanie wyników pomiarów tak przkazała pani z I2.

Offline

 

#17 2015-07-15 00:57:46

krzysiekp

Użytkownik

Zarejestrowany: 2015-05-08
Posty: 5

Re: Oddanie kluczy

Witam wszystkich - kilka bardzo ważnych informacji.
Dziś miałem odbiór domu i niestety zakończył się tym, że nie podpisałem protokołu. Projektowana powierzchnia lokalu to 95,37, a według obmiarów dewelopera 97,34 - czyli dopłata kilkunastu tysięcy złotych. Najciekawsze jest to, że lokal w rzeczywistości jest MNIEJSZY od projektowanego o 1,77 m2 (wszystkie pomieszczenia odrobinę mniejsze ) natomiast uległ zmianie sposób dokonywania pomiarów - deweloper uznał, że do lokali doliczy również powierzchnię schodów. Do powierzchni pomieszczenia w którym się schody zaczynają doliczono 50% powierzchni tych schodów. Do salonu doliczono 1,77m2, do przedpokoju na piętrze 3,44 m2 ( zaczynają się tam dwa biegi - dół i góra), do antresoli 1,72. Od powierzchni odliczono część podłogi pod schodami, ale to marne pocieszenie. Przy odbiorze spodziewałem się korekty ceny w dół - bo wcześniej wszedłem na budowę i bardzo dokładnie laserem mierzyłem lokal - z moich pomiarów wynikało, że lokal jest mniejszy. Natomiast spotkała nas wszystkich niespodzianka - deweloper jednostronnie zmienił sposób obliczania powierzchni użytkowej lokali i mimo zbudowania mniejszych domków chce dopłat. W skali całej inwestycji zamiast zwrócić średnio po 10-15tys. żąda dopłat po 10-15tys. i tym sposobem i2 zarobi na inwestycji o około 1 milion więcej - czyli niemal dwukrotnie więcej niż wynosi marża z takiej budowy!
Po długiej rozmowie z prawnikiem wiem, że jest to postępowanie niezgodne z prawem, gdyż deweloper w inny sposób liczył metraż na potrzeby prospektu informacyjnego i inny na potrzeby odbiorów. Ewentualną różnicę w metrażu należy ustalić stosując tę samą metodologię pomiarów. Czyli: jeżeli teraz deweloper liczy inaczej to powinno sie aneksować akt notarialny zgodnie z nową metodologią.
Natomiast nasze "kochane" i2 zmieniło zasady w trakcie gry.
Finalnie zamiast zwrócić mi pieniądze za 1,77m2 , którego nie ma żąda dopłaty. Jest to dla mnie ewidentne oszustwo i rozważam odstąpienie od umowy i obciążenie i2 kosztami już poniesionymi. ( Na szczęście nie jestem zmuszony do szybkiej przeprowadzki i wolę zrezygnować nić dać się okradać).  Prawnik zasugerował nawet powiadomienie prokuratury, gdyż z dokumentów jakie widziałem ( niestety nie pozwolono ich skopiować) na odbiorze o zmianie sposobu liczenia powierzchni wiadomo już od wielu miesięcy, zanim jeszcze podpisałem umowę - czyli w prospekcie podano nieprawdę. To natomiast jest ścigane z urzędu.
Jestem ciekaw jakie są Wasze wrażenia z obiorów i czy Wy będziecie dopłacać za mniejsze lokale?

Ostatnio edytowany przez krzysiekp (2015-07-15 01:09:31)

Offline

 

#18 2015-07-15 09:27:01

MonikaŁ

Użytkownik

Zarejestrowany: 2015-06-30
Posty: 9

Re: Oddanie kluczy

Cześć Krzysiek,

Właśnie tego, o czym piszesz się obawialiśmy. Jeśli to się potwierdzi przy odbiorze, również nie odbierzemy lokalu. Jeśli ktoś będzie się zastanawiał, to my chętnie dołączymy się do pozwu zbiorowego. My mamy odbiór 23ciego i planujemy mieć znajomego geodetę na pomiarach ogródka, ponieważ Pani z i2 development powiedziała, że powierzchnia ogrodu nie będzie rozliczana, a jeśli już miałoby to nastąpić, to nikt jednoznacznie nie był w stanie stwierdzić na jakich zasadach.

Offline

 

#19 2015-07-15 11:50:02

Jakim

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-09-26
Posty: 17

Re: Oddanie kluczy

I2 przy podpisywaniu umowy dała załącznik projektu, z którego powierzchnia schodów przy 95m2 wersji daje 7,27m2. Czyli od początku wliczali powierzchnię schodów do projektu.
Tylko nie powinno nic urosnąć powyżej 95m2. 2m2 to mega dużo

Offline

 

#20 2015-07-15 12:20:22

krzysiekp

Użytkownik

Zarejestrowany: 2015-05-08
Posty: 5

Re: Oddanie kluczy

A co to za załącznik?  Czy można prosić o skan/fotkę tego załącznika?
W mojej umowie jest załącznik, z którego jasno wynika, że powierzchnia schodów nie jest liczona.  Suma powierzchni wszystkich pomieszczeń + korytarza daje równo 95,37.
W umowie mamy normę  PN-ISO 9836-199. Pkt. 5 normy: "Korzyści ze stosowania wskaźników powierzchniowych kubaturowych budynków istniejących i projektowanych mogą być uzyskane tylko wtedy, gdy do porównań stosuje się odpowiadające sobie wskaźniki. Wskaźniki te powinny być określone z zastosowaniem identycznej metody." W związku z powyższym użycie do porównania powierzchni wyliczonej metodą bez schodów  i metodą ze schodami jest niezgodne z nasza umową.

Offline

 

#21 2015-07-15 13:43:01

Jakim

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-09-26
Posty: 17

Re: Oddanie kluczy

TZN załącznik ten to projekt budynku. Natomiast nie wiem w którym punkcie jest info że bez schodów. Może mamy różne umowy?
Wieczorem podeślę zdjęcie.

Offline

 

#22 2015-07-15 15:28:15

Magda

Użytkownik

Zarejestrowany: 2015-06-15
Posty: 11

Re: Oddanie kluczy

Nagle i na stronie niesprzedane domki mają większy metraż niż poprzednio, pomijając fakt, ze wcześniej były pomniejszone.
Jeszcze nie mieliśmy odbioru, ale już odczuwam jakąś niechęć do dewelopera.
Zastanawialiście się też nad rynnami od strony ogródka? rozwiązanie fatalne, rynna luźno sobie wisi w stronę ogródka bez odpływu.

Offline

 

#23 2015-07-15 16:13:05

krzysiekp

Użytkownik

Zarejestrowany: 2015-05-08
Posty: 5

Re: Oddanie kluczy

Co do metrażu moje teoria jest taka. Pomiary według metod z umowy wyszły pomniejszone i deweloper musiałby każdemu z nas oddać po kilka - kilkanaście tysięcy. Szukali więc luki prawnej jak by doliczyć schody i znaleźli kogoś kto im się pod tym podpisał.
Czy ktoś z Was może spisane te pomniejszone wymiary? Może jakieś pdfy z rzutami zapisane w przeglądarce? Każdy taki dokument może się przydać na potrzeby dochodzenia roszczeń.

A co do ogródka - to ja to będę zgłaszać jako błąd. Nie dość, że rynna kończy się w ogrodzie to to ogród nie ma drenażu i stoi tam woda.

Offline

 

#24 2015-07-15 16:27:55

MonikaŁ

Użytkownik

Zarejestrowany: 2015-06-30
Posty: 9

Re: Oddanie kluczy

Mam screena z ich strony tych pomniejszonych wymiarów, które sumarycznie dały zwiększoną powierzchnię.
Poza tym do umowy mam dołączone te plany, które były jako pierwotne na stronie, także zestawiając oba jak byk widać, że to czysta manipulacja.

Offline

 

#25 2015-07-15 16:48:05

Magda

Użytkownik

Zarejestrowany: 2015-06-15
Posty: 11

Re: Oddanie kluczy

O super, wlasnie żałowałam, że nie zrobiłam screena z pomniejszonymi na stronie wymiarami.

Czy w prospekcie też macie pomiar wg normy ISO 9836: 1997?

Co do rynny, to wg standardu wykończenia, mamy w umowie napisane: " Kanalizacja deszczowa z rur PCV podłączona do kanalizacji miejskiej" Z przodu jest prawidłowo, ale od strony ogródka, to nieporozumienie.

Offline

 

#26 2015-07-15 20:56:47

www

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-10-01
Posty: 45

Re: Oddanie kluczy

krzysiekp napisał:

Czy ktoś z Was może spisane te pomniejszone wymiary? Może jakieś pdfy z rzutami zapisane w przeglądarce? Każdy taki dokument może się przydać na potrzeby dochodzenia roszczeń.

Do galerii (http://www.osiedlezodiak.pun.pl/gallery.php?cid=4) wrzuciłem stare oraz nowe plany niesprzedanych mieszkań.

Dodatkowo podrzucam zestawienie powierzchni oraz przykładowe porównanie zmian na podstawie lokalu 1

http://www.osiedlezodiak.pun.pl/_fora/osiedlezodiak/gallery/8_1436986448.png

http://www.osiedlezodiak.pun.pl/_fora/osiedlezodiak/gallery/8_1436985658.jpg

Offline

 

#27 2015-07-15 21:27:10

MonikaŁ

Użytkownik

Zarejestrowany: 2015-06-30
Posty: 9

Re: Oddanie kluczy

Ja do galerii dorzuciłam plan, gdzie wymiary całkowite są mniejsze niż w umowach: 78,40m2.

Offline

 

#28 2015-07-15 21:31:36

www

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-10-01
Posty: 45

Re: Oddanie kluczy

krzysiekp napisał:

Do salonu doliczono 1,77m2, do przedpokoju na piętrze 3,44 m2 ( zaczynają się tam dwa biegi - dół i góra), do antresoli 1,72. Od powierzchni odliczono część podłogi pod schodami, ale to marne pocieszenie.

Nie rozumiem kilku spraw:
1. dlaczego podczas wyliczania powierzchni w projekcie tego nie uwzględniali schodów? A może uwzględniali, zgodnie z tym co napisał Jakim?

Jakim napisał:

I2 przy podpisywaniu umowy dała załącznik projektu, z którego powierzchnia schodów przy 95m2 wersji daje 7,27m2. Czyli od początku wliczali powierzchnię schodów do projektu.

2. czy oni podwójnie naliczają powierzchnię drugiej połowy schodów parter-piętro? Przecież one idą nad powierzchnią łazienki, a ta została już zmierzona. A może łazienka jest pomniejszona o skos schodów?
3. na drugim forum różnica wynika z innego naliczania powierzchni antresoli, jak u Ciebie naliczali powierzchnie pod skosami?

Ostatnio edytowany przez www (2015-07-15 21:33:48)

Offline

 

#29 2015-07-15 21:42:53

krzysiekp

Użytkownik

Zarejestrowany: 2015-05-08
Posty: 5

Re: Oddanie kluczy

Jest jeszcze wersja pośrednia z czerwca, gdzie lokal nr 1 ma 77,23 m2. ... Analogiczna sytuacja jest dla pozostałych lokali.
To jest bardzo poważna sprawa i bardzo poważne pieniądze - warto było by się więc spotkać osobiście i omówić wspólne stanowisko. Deweloper każdego z nas osobno jest w stanie przycisnąć, ale działając wspólnie mamy ogromną siłę.  Proponuję w Ferio Gaj kawiarnia GIGI w czwartek o 18 - lub w kolejny czwartek o tej samej porze. Co Wy na to?

Offline

 

#30 2015-07-15 21:48:59

www

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-10-01
Posty: 45

Re: Oddanie kluczy

MonikaŁ napisał:

Ja do galerii dorzuciłam plan, gdzie wymiary całkowite są mniejsze niż w umowach: 78,40m2.

Dzięki, zestawiłem trzy różne plany mieszkania 47:

http://www.osiedlezodiak.pun.pl/_fora/osiedlezodiak/gallery/8_1436989551.jpg

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.animalparty.pun.pl www.burma-club.pun.pl www.24hcommando.pun.pl www.mt1.pun.pl www.naruto-arena-x.pun.pl